Dermatoloji (Cildiye)

Dermatoloji (Cildiye)

Dermatoloji halk dilinde cildiye; deri ve deri ekleri rahatsızlıkları, cinsel yol ile bulaşan rahatsızlıkların tanısı, tedavisi, takibiyle ilgilenen tıp dalı.

Dermatolog; saç, tırnak, cilt ve ağız içi ile alakalı rahatsızlıkların tanısını koyarak, tedavisini ve takibini yapar.

Bunun yanı sıra cildin sağlıklı ve güzel görünmesi ile de ilgilenmektedir

Botox: Alın, kaş arası ve göz çevresinde olan mimiklere bağlı kırışıklıklar ya da yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altı bölgesindeki lokalize hiperhidrozis (aşırı terleme) tedavisinde oldukça etkili bir tedavidir.

Dolgu uygulamaları: Alerjik reaksiyon riski taşımadıklarından özellikle hyaluronik asit enjeksiyonları, ciltteki derin kırışıklıklar, çukurlaşmalar, izlerin giderilmesi ve dudak dolgunlaştırılması amacıyla kullanılmaktadır.

Dermaroller: Özellikle akne izleri ve kırışıklıklarda ciltte mikroiğneler ile büyüme faktörleri, kollajen, elastin, hyaluronik asit yapımının tetiklenmesine dayanan bir cilt yenileme metodudur.

PRP (Platelet Rich Plazma): platelet ya da trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plazmanın cilt ve saçlı deri tedavilerinde deri altına enjeksiyon yöntemi ile uygulanmasıdır.Trombositler, kanın pıhtılaşmasını sağlayan hücreler olup ayrıca vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir. P.R.P, kırışıklık, cilt yenileme, yara ve akne izleri, saç dökülmesi tedavisinde uygulanmaktadır.